کمی با علل و روش‌های درمان زخم بستر آشنا شوید

کمی با علل و روش‌های درمان زخم بستر آشنا شوید

زخم‌های بستر به زخم‌هایی اطلاق می‌شود که موجب آسیب رسیدن به پوست و بافت زیرین آن و بر اثر فشار طولانی‌مدت روی پوست ایجاد می‌شود. این دسته از زخم‌ها اغلب روی نواحی استخوانی نظیر پاشنه، مچ پا، باسن و استخوان دنبالچه به وجود می آیند. بررسی علل و راه‌های درمان زخم بستر یکی از مسائلی است که بیماران باید به آن توجه داشته باشند.

این زخم‌ها بر اثر دلایل مختلفی ایجاد می‌شوند و هر کدام اثرات خاص خود را دارند. اغلب آنها از طریق درمان‌های مختلف بهبود می‌یابد. اما ممکن است برخی از آنها هیچگاه به طور کامل بهبود پیدا نکنند. به همین دلیل بهتر است برای جلوگیری از ابتلا، از دلایل آن اطلاع پیدا کنید و در صورت ابتلا از درمان‌های مناسب برای بهبودی استفاده کنید.

در همین راستا در این مقاله قصد داریم به بررسی بیشتر این موارد بپردازیم. اگر شما نیز از آن دسته افرادی هستید که به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با زخم‌های بستر هستید، بهتر است تا پایان با ما همراه باشید.

کمی با علل و روش‌های درمان زخم بستر آشنا شوید

زخم بستر چیست؟

در ابتدا بهتر است به صورت اجمالی به بررسی این دسته از زخم‌ها بپردازیم. زخم‌های بستر به زخم‌هایی گفته می‌شود که موجب تغییرات غیر معمول در رنگ یا بافت پوست می‌شود. در این نواحی اغلب تورم و چرک مشاهده می‌شود. شدت این زخم‌ها به عوامل مختلفی بستگی دارد و اگر در مراحل نخستین نسبت به درمان آن اقدام شود، بهبود می‌یابد.

برخی از افراد اغلب بیشتر در معرض ابتلا به این دسته از زخم‌ها قرار دارند. به همین دلیل بهتر است اقدامات پیشگیرانه لازم را در جهت جلوگیری از ابتلا به آن انجام دهند.

کمی با علل و روش‌های درمان زخم بستر آشنا شوید

علل ایجاد زخم‌های بستر کدام است؟

همانطور که در ابتدا اشاره شد، شناسایی علل و عوامل موثر بر بروز این زخم‌ها یکی از بهترین راه حل های موجود برای جلوگیری از ابتلا به آن است. این دسته از زخم‌ها اغلب به عنوان زخم فشاری نیز شناخته می‌شوند. اگر شما از آن دسته افرادی هستید که تحرک کمی دارید یا مدت زمان طولانی را در رختخواب یا ویلچر سپری می کنید، ممکن است دچار زخم شوید.

همچنین اگر پوست شکننده ای دارید و توانایی حرکت برخی از قسمت‌های بدن خود را ندارید، باید اقدامات پیشگیرانه را انجام دهید. بررسی بیشتر علل بروز این زخم‌ها دید وسیع تری را به شما خواهد داد.

کمی با علل و روش‌های درمان زخم بستر آشنا شوید

فشار

یکی از اصلی ترین دلایلی که موجب بروز زخم‌های بستر می‌شود، فشار است. ابتلا به زخم در اثر فشار بر پوست و محدود شدن جریان خون در آن به وجود می‌آید. همچنین کاهش تحرک موجب آسیب رسیدن به پوست و بروز زخم‌های این چنینی می‌شود.

فشار مداوم بر قسمت‌های مختلف بدن موجب کاهش جریان خون در بافت‌ها می‌شود. جریان خون یکی از عوامل ضروری برای رساندن اکسیژن و سایر مواد مغذی به اندام‌های بدن است. اگر مواد مغذی مذکور به بافت‌ها نرسد، پوست و بافت های اطراف آن آسیب می بینند و ممکن است از بین بروند.

برای افرادی که تحرک کمی دارند، این نوع مشکلات اغلب در مناطقی رخ می‌دهد که دارای عضله و چربی نیستند و روی استخوان قرار دارند. این مناطق ممکن است ستون فقرات، استخوان دنبالچه، شانه، لگن، پاشنه و آرنج باشد.

کمی با علل و روش‌های درمان زخم بستر آشنا شوید

اصطکاک

اصطکاک زمانی به وجود می‌آید که بین پوست و لباس و پارچه ارتباطی ایجاد شود. این عامل در واقع ممکن است موجب آسیب دیدگی و بروز زخم بستر شود. اگر پوست فرد شکننده و مرطوب نیز باشد، احتمال اصطکاک و بروز این مشکل بالا می‌رود.

با این اوصاف، یکی از مهم‌ترین اقداماتی که در راستای جلوگیری از ابتلا به زخم‌های بستر باید انجام دهید، خودداری از پوشیدن لباس‌های تنگ و با اصطکاک بالا است. با پوشیدن لباس‌های آزاد و راحت خطر ابتلا به زخم‌های مختلف و آسیب به پوست را کاهش خواهید داد.

کمی با علل و روش‌های درمان زخم بستر آشنا شوید

کشیدگی پوست

یکی دیگر از دلایل بروز زخم‌های بستر کشیدگی پوست است. برخی مواقع ممکن است پوست در جهت مختلف حرکت کشیده شود و این موضوع آن را مستعد ابتلا به این دسته از زخم‌ها می‌کند. به همین دلیل بهتر است توجه کافی به این موضوع نیز داشته باشید و از بروز آن جلوگیری کنید.

روش‌های درمان زخم

پزشکان ممکن است از راه‌های متفاوتی برای درمان زخم بستر استفاده کنند. متخصصان اغلب با بررسی موارد مختلف زخم را بررسی می‌کنند و بهترین روش را توصیه می‌کنند. این عوامل ممکن است شامل مواردی همچون اندازه و عمق زخم، نوع بافت، رنگ پوست، میزان آسیب بافت، عفونت و خونریزی زخم باشد.

کمی با علل و روش‌های درمان زخم بستر آشنا شوید

به طور کلی، درمان، به مرحله و وضعیت زخم بستگی خواهد داشت. به همین دلیل ممکن است برخی از زخم‌ها نیازمند نمونه برداری و مواردی از این دست باشد؛ درنتیجه، درمان مناسب با وضعیت زخم خواهد بود. در ادامه روش‌های مختلف درمان را ذکر کرده ایم.

 • درمان دارویی؛
 • مراقبت از زخم با استفاده از پانسمان‌های خاص؛
 • تغییر در سبک زندگی، نظیر تغییر مکان به طور مرتب؛
 • جراحی زخم بستر؛
 • استفاده از بالشتک های مخصوص؛
 • درمان عفونت موجود؛
 • تغذیه سالم.

پزشک مربوطه ممکن است برای درمان عفونت، کاهش و تسکین درد داروهای مختلفی تجویز کند. یکی دیگر از راه‌های موجود دبریدمان است که فرآیندی برای از بین بردن بافت مرده و آلوده است.

توجه داشته باشید که تمیز و خشک نگه داشتن محل زخم، یکی از عوامل مهم برای بهبودی است. همچنین تغییر مرتب پانسمان‌های مخصوص در تسریع بهبود موثر است.

برخی از روش‌های درمانی اغلب برای زخم‌های وخیم و پیشرفته استفاده می‌شوند. به طور کلی، رعایت برخی موارد نظیر خشک نگه داشتن و تغذیه سالم از جمله راهکارهای عمومی درمان زخم بستر به حساب می آیند. به همین دلیل برای جلوگیری از ابتلا به این زخم‌ها راهکارهای زیر را انجام دهید:

کمی با علل و روش‌های درمان زخم بستر آشنا شوید

جلوگیری از ابتلا به زخم

سعی کنید به طور مرتب پوست خود را بررسی کنید و در صورت بروز مشکل اقدامات مناسب را انجام دهید. البته راهکارهای دیگری برای جلوگیری از ابتلا به این مشکل وجود دارد که بررسی آنها خالی از لطف نخواهد بود. روش‌های دیگری که برای جلوگیری از بروز زخم بستر باید انجام دهید شامل موارد زیر است:

 • افزایش تحرک و جابه جا شدن روی ویلچر یا تختخواب؛
 • تهیه بالشتک نرم در صندلی های چرخدار و تخت ها برای کاهش فشار؛
 • مراقبت از پوست (تمیز و خشک نگه داشتن پوست)؛
 • تغذیه مناسب (که شامل ویتامین ها، مواد معدنی، مایعات و پروتئین است).

کمی با علل و روش‌های درمان زخم بستر آشنا شویدسخن پایانی

زخم بستر یکی از انواع زخم است که ممکن است افراد مختلفی را درگیر کند. این زخم‌ها به بافت و پوست بدن آسیب وارد می‌کنند و اگر به موقع تشخیص داده نشوند، مشکلاتی را برای فرد در پی خواهند داشت. زخم‌های بستر اغلب بر اساس وخامت آن به دسته های مختلفی تقسیم می‌شوند.

اگر این زخم‌ها در زمان مناسب شناسایی شوند، درمان و مراقبت از آن آسان تر از مراحل پیشرفته آن خواهد بود. در نتیجه، بهتر است اقدامات لازم جهت بررسی پوست و مراقبت از آن اتخاذ شود. زیرا در غیر این صورت پوست مستعد بروز زخم‌های این چنینی می‌شود.

اطلاع از دلایل و عوامل موثر در بروز این زخم‌ها کمک زیادی به جلوگیری از بروز زخم‌های مذکور می‌کند. به همین دلیل ما در این مقاله به بررسی بیشتر دلایل و همچنین روش‌های درمانی برای زخم‌های بستر پرداخته ایم.

اگر شما نیز از آن دسته افرادی هستید که به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در رابطه زخم‌های مذکور و جلوگیری از بروز آن هستید، بهتر است نگاهی به متن بالا بیندازید و پاسخ سوالات خود را بیابید.

قابل ذکر است که در تمامی موارد ذکر شده باید به این نکته توجه داشت که بیمار توسط درمانگر بررسی کامل از نظر خونرسانی و وجود عفونت عمقی شده باشد و به تشخیص و راهنمایی وی از سایر روش های درمانی تکمیلی استفاده شود.

Source: www.healthline.com, www.hopkinsmedicine.org, www.mayoclinic.org

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09904100620