هر آنچه از وکیوم تراپی زخم ها باید بدانید

هر آنچه از وکیوم تراپی زخم ها باید بدانید

همه ما انسان ها ممکن است در طول زندگی خود دچار زخم شویم و به دنبال روشی مناسب برای بهبود آن باشیم. استفاده از راه حلی مناسب برای کاهش اثرات ناشی از زخم ها و بهبودی زودهنگام آن یکی از مهم ترین مسائلی است که باید به آن پرداخته شود. وکیوم تراپی زخم ها یکی از روش هایی محسوب می شود که بیش از ۲۰ سال به متخصصان در این زمینه کمک کرده است.

وکیوم تراپی روشی برای کاهش فشار هوا در اطراف زخم و بسته شدن آن با کمک خلا و کمک به ترمیم زخم به شمار می رود. این روش با نام زخم درمانی با فشار منفی نیز شناخته می شود. زخم درمانی با نوآوری های مختلفی همراه بوده است و از راه حل های متفاوتی برای کاهش اثرات زخم استفاده می شود.

این روش به کاهش تورم، تحریک رشد بافت جدید و جلوگیری از عفونت زخم ها کمک می کند. در نتیجه افرادی که به دنبال روشی مطمئن برای خلاصی از زخم های خود هستند، بهتر است برای کسب اطلاعات بیشتر در ادامه با ما همراه باشند.

هر آنچه از وکیوم تراپی زخم ها باید بدانید

وکیوم تراپی زخم ها چیست؟

وکیوم تراپی نوعی روش درمانی است که به بهبود زخم کمک می کند. در طول درمان دستگاه فشار هوا را بر زخم کاهش می دهد. این موضوع به تسریع بهبود زخم کمک می کند. گازهای موجود در هوای اطراف به سطح بدن ما فشار می آورند. استفاده از دستگاه باعث می شود که فشار در ناحیه زخم برطرف شود.

این اقدام موجب ترمیم زخم از چندین راه می شود. به صورتی که با گذشت زمان به آرامی مایعات را از روی زخم بیرون می کشد. همچنین تورم زخم را کاهش می دهد و به پاکسازی آن نیز کمک می کند. علاوه بر این موجب جمع شدن لبه های زخم می شود و باعث تحریک رشد بافت جدید خواهد شد.

چه کسانی به وکیوم تراپی نیاز دارند؟

یکی از سوالاتی که ممکن است برای شما نیز پیش آمده باشد، این است که چه کسانی باید از این روش برای درمان زخم های خود استفاده کنند؟ در پاسخ باید بدانید که این روش برای افرادی که شرایط خاصی دارند، مناسب تر است. به طوری که این شرایط عبارت هستند از:

سوختگی

یکی از شرایطی که بهتر است از وکیوم تراپی برای درمان زخم استفاده شود، سوختگی است. به ویژه در کودکانی که دچار سوختگی شده اند، این روش، درمانی ایمن و موثر محسوب می شود و ناراحتی بیش از حد کودکان را کاهش می دهد.

زایمان سزارین

وکیوم تراپی زخم ها روشی است که به جلوگیری از عفونت پس از زایمان کمک می کند. مطالعات نشان داده است که استفاده از این روش در کاهش عوارض و عفونت های پس از زایمان سزارین موثر خواهد بود. در نتیجه استفاده از آن گزینه ای منطقی به نظر می رسد.

زخم های جراحی و ضربه ای

یکی دیگر از شرایطی که قادر به استفاده روش وکیوم تراپی خواهید بود، زخم های جراحی و ضربه ای است. این روش در بهبود آسیب های ضربه ای و زخم های بعد از عمل مفید خواهد بود. بررسی ها حاکی از آن است که استفاده از این روش پس از جراحی، عفونت های مختلف را در ناحیه زخم کاهش می دهد.

هر آنچه از وکیوم تراپی زخم ها باید بدانید

چه زخم هایی برای استفاده از وکیوم تراپی مناسب نیستند؟

با وجود اینکه وکیوم تراپی برای طیف وسیعی از زخم ها کارساز است، اما باز زخم هایی وجود دارند که به این نوع درمان پاسخ نمی دهند و بهتر است از وکیوم تراپی زخم ها برای درمان آن ها استفاده نشود. برخی از این زخم ها شامل موارد زیر هستند:

 • زخم های نزدیک مفاصل که ممکن است با حرکت دوباره باز شوند؛
 • بافت سرطانی؛
 • زخم های عفونی
 • اندام ها یا رگ های خونی؛
 • پوست شکننده و ضعیف؛
 • مناطقی که جریان خون ضعیفی دارند.

نحوه وکیوم تراپی زخم

در این روش متخصصان اقدامات لازم را برای بهبود زخم بیمار انجام می دهند. سیستم وکیوم درمانی شامل پمپ خلا وکیوم، باند مخصوص و قوطی جمع آوری مایعات و لوله است. متخصص مربوطه ابتدا لایه ای کف پوش را روی زخم قرار می دهد؛ این کف پوش لایه ای نازک دارد که دارای شکاف است. لوله های پلاستیکی از طریق شکاف به پمپ خلا متصل می شوند.

پس از اتصال، پمپ خلا مایعات و  ترشحات را از روی زخم برطرف می کند و این کار به جمع شدن لبه های زخم کمک خواهد کرد. بیمار حدود ۲۴ ساعت از این دستگاه استفاده می کند و تا زمانی که بهبودی حاصل شود، این روند ادامه خواهد داشت.

هر آنچه از وکیوم تراپی زخم ها باید بدانید

آیا استفاده از وکیوم تراپی دردناک است؟

ممکن است زمانی که وکیوم تراپی زخم ها آغاز می شود، احساس کشیدگی در اطراف زخم خود را تجربه کنید. توجه داشته باشید که در طول درمان، زخم نباید آسیبی ببیند؛ زیرا در این صورت عوارض مختلفی را در پی خواهد داشت. بسیاری از افراد ممکن است در زمان تعویض باند درد را احساس کنند. به همین دلیل شاید به شما پیشنهاد شود که ۳۰ تا ۶۰ دقیقه قبل از تعویض باند از مسکن استفاده کنید.

فواید استفاده از وکیوم تراپی چیست؟

یکی دیگر از مسائلی که ذهن افراد را به خود مشغول می کند، فواید استفاده از این روش است. به طور کلی این روش نوعی درمان مقرون به صرفه برای بهبود انواع زخم ها به شمار می رود. به همین دلیل است که مزایای آن غیرقابل چشم پوشی خواهد بود و افراد از آن استفاده می کنند.

مزایای وکیوم تراپی زخم ها شامل مواد زیر است:

 • کاهش تورم و التهاب؛
 • کاهش خطر ابتلا به عفونت باکتریایی؛
 • افزایش جریان خون به زخم؛
 • کاهش درد؛
 • تعویض کم تر پانسمان در مقایسه با سایر درمان ها.

عوارض استفاده از زخم درمانی چیست؟

به طور کلی وکیوم تراپی روش بی خطری است؛ اما احتمال دارد عوارضی نیز داشته باشد. در برخی موارد افراد پس از درمان دچار خونریزی شده اند. سایر عوارض احتمالی عفونت های باکتریایی، ترمیم نشدن زخم، شکنندگی پوست اطراف زخم و مواردی از این دست است که شاید به روش های درمانی قوی تری نیاز داشته باشید.

هر آنچه از وکیوم تراپی زخم ها باید بدانید

چه زمانی باید از استفاده از وکیوم تراپی اجتناب کنیم؟

استفاده از وکیوم تراپی زخم ها اغلب با فوایدی همراه است، اما برخی مواقع امکان دارد قطع آن بهترین گزینه ممکن باشد. در غیر این صورت ممکن است موجب بروز عوارض جدی شود. بنابراین اگر علائم زیر را مشاهده کردید، بهتر است هرچه سریع تر به پزشک خود مراجعه کنید:

 • تب؛
 • خونریزی؛
 • التهاب و بثورات اطراف زخم؛
 • سرگیجه؛
 • حالت تهوع یا استفراغ؛
 • گیجی؛
 • گلودرد؛
 • سردرد؛
 • اسهال.

چه مراقبت هایی در طول درمان باید انجام شود؟

مدت زمان درمان به اندازه و محل زخم شما بستگی خواهد داشت و طول درمان در افراد مختلف متفاوت است. استفاده از این روش احتمال دارد زندگی روزمره شما را با چالش روبه رو کند. توجه داشته باشید که در این دوره بهتر است از نشستن در آب خودداری کنید. همچنین پانسمان باید دو تا سه بار در هفته تعویض شود. با رعایت موارد ذکر شده طول درمان خود را به خوبی سپری خواهید کرد.

هر آنچه از وکیوم تراپی زخم ها باید بدانیدسخن پایانی

امروزه روش های مختلفی برای درمان زخم های مختلف وجود دارد و هر یک کارایی خاص خود را خواهند داشت. به طوری که در این مقاله گفته شد که وکیوم تراپی یکی از روش هایی است که برای درمان انواع زخم از آن استفاده می شود.

در این رابطه دانستید که در این روش از دستگاه خاصی برای مکش هوا استفاده می کنند. وکیوم تراپی زخم ها باعث می شود زخم ها در مدت زمان کم تری بهبود پیدا کنند و عفونت های مختلف را نیز کاهش می دهد. البته متوجه شدید که مراقبت های خاصی در طول درمان باید انجام شود.

بنابراین با اطلاعات این مقاله به طور کامل با این روش آشنا شدید و در استفاده از آن دچار هیچ گونه مشکلی نخواهید شد.

 

قابل ذکر است که در تمامی موارد ذکر شده باید به این نکته توجه داشت که بیمار توسط درمانگر بررسی کامل از نظر خونرسانی و وجود عفونت عمقی شده باشد و به تشخیص و راهنمایی وی از سایر روش های درمانی تکمیلی استفاده شود.

Source: www.urmc.rochester.edu, www.healthline.com

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09904100620