زخم بستر

زخم فشاری (زخم بستر)

معمولاً زخم فشاری را با نام «زخم بستر» می‌شناسند. زمانی که روی یک ناحیه از بدن برای مدت طولانی می‌نشینید یا دراز می‌کشید، فشارِ وزن بدن به سطح تخت یا صندلی باعث قطع شدن جریان خون به یک ناحیه از بدن می‌شود و زخم‌ فشاری را ایجاد می‌کند. به این ترتیب، اگر برای مدت طولانی روی تخت یا ویلچر استراحت می‌کنید ممکن است دچار زخم فشاری یا زخم بستر شوید.

زمانی که برای معالجه این زخم‌ها به دکتر مراجعه می‌کنید، ممکن است دکتر با شما در مورد مراحل مختلف زخم فشاری صحبت کند. این زخم‌ها بر اساس میزان عمق دسته بندی می‌شوند و هر مرحله نیازمند به درمان مخصوص به خود است.

خوشبختانه در صورت تشخیص به موقع و سریع، شانس خوبی وجود دارد که این زخم‌ها با تحمل مقدار کمی درد، در عرض چند روز درمان شوند؛ اما در مقابل، اگر زخم‌های فشاری مورد درمان قرار نگیرند، به مرور بدتر خواهند شد.

با شروع روند درمانی، زمانی که زخم‌ها کوچکتر شده و بافت صورتی رنگ در اطراف آن‌ها پدیدار می‌شود، شما می‌فهمید که در حال بهبودی هستید. در ادامه بیشتر با مراحل زخم فشاری یا زخم بستر آشنا می‌شویم.

مرحله 1 زخم فشاری (زخم بستر)

مرحله اول خفیف‌ترین مرحله است. در این مرحله، زخم فشاری یا زخم بستر فقط روی لایه بالایی پوست شما تأثیر می‌گذارد.

علائم: درد، سوزش و خارش علائم شایع این مرحله است. محل زخم که به صورت یک لکه دیده می‌شود، می‌تواند با پوست قسمت‌های اطراف تفاوت داشته باشد؛ مثلاً سفت‌تر یا نرم‌تر و گرم‌تر یا سردتر باشد.

ممکن است متوجه یک ناحیه قرمز روی پوست خود شوید. اگر پوست تیره رنگی دارید ممکن است تشخیص این تفاوت رنگ کمی برای شما سخت باشد. زمانی که روی این ناحیه فشار می‌دهید، حتی 10 تا 30 دقیقه بعد از قطع فشار، رنگ این ناحیه تیره باقی خواهد ماند. این موضوع نشان می‌دهد که خون کمی به این ناحیه می‌رسد.

چه کاری انجام دهید: اولین و مهم‌ترین کاری که در مواجهه با هر نوع زخم فشاری یا زخم بستر باید انجام شود، متوقف کردن فشار است. موقعیت خود را تغییر دهید یا از بالش و تشک مخصوص استفاده کنید.

اگر زمان زیادی را در تخت خواب می گذارنید، سعی کنید حداقل هر 2 ساعت یک بار حرکت کنید. اگر روی صندلی نشسته‌اید هر 15 دقیقه حرکت کنید. می‌توانید برای حرکت کردن از دیگران کمک بگیرید.

زخم را با صابون و آب گرم بشویید و آن را به آرامی خشک کنید.

یک رژیم غذایی پر از پروتئین، ویتامین‌های A و C به همراه مواد معدنی مانند آهن و روی ممکن است به درمان بیماری زخم بستر یا زخم فشاری کمک کند. این مواد غذایی برای پوست شما مفید هستند. همچنین مقدار زیادی آب بنوشید.

زمان بهبودی: مرحله اول زخم فشاری ممکن است در مدت زمان کوتاه 2 یا 3 روز از بین برود. اگر این اتفاق رخ نداد با پزشک خود تماس بگیرید.

مرحله 2 زخم فشاری (زخم بستر)

مرحله دوم زخم فشاری یا زخم بستر زمانی رخ می‌دهد که زخم به قسمت‌های عمیق‌تر از سطح پوست نفوذ کند.

علائم: پوست پاره شده است، زخم باز شده یا مانند یک تاول پر از چرک به نظر می‌رسد.

محل زخم متورم، داغ و قرمز است. ممکن است چرک یا مایعی روشن از زخم خارج شود و در محل زخم درد شدید و عمیق است.

چه کاری انجام دهید: همان فعالیت‌های مرحله 1 را دنبال کنید. علاوه بر این باید زخم را با آب یا محلول نمکی تمیز کرده و آن را به آرامی خشک کنید. این کار ممکن است دردآور باشد به همین دلیل می‌توانید از پزشک خود بخواهید که 30 تا 60 دقیقه قبل از تمیز کردن زخم برای شما مسکن تجویز کند.

زخم را با گاز استریل یا یک پارچه نازک بپوشانید. اگر علائم عفونت (مانند چرک، تب یا قرمزی) را مشاهده کردید، به پزشک خود اطلاع دهید.

زمان بهبودی: زخم فشاری یا زخم بستر مرحله 2 باید در طول 3 روز تا 3 هفته بهبود پیدا کند.

مرحله 3 زخم فشاری (زخم بستر)

زخم بستر یا زخم فشاری در مرحله سوم از لایه دوم پوست رد شده و به بافت چربی زیر پوست می‌رسد.

علائم: زخم به شکل فرورفتگی به نظر می‌رسد و ممکن است بوی بدی داشته باشد. همچنین ممکن است در این مرحله علائم عفونت، مانند لبه‌های قرمز، چرک، بوی بد، داغ شدن و ترشح مایعات نیز دیده شود. اگر بافت اطراف زخم مرده باشد به رنگ سیاه در می‌آید.

چه کاری انجام دهید: زخم‌های بستر مرحله سه به مراقبت بیشتری نیاز دارند. باید به پزشک خود مراجعه کنید. پزشک معالج ممکن است بافت‌های مرده اطراف زخم را بردارد و برای مقابله با عفونت زخم، آنتی بیوتیک تجویز کند. همچنین در این مرحله در صورت امکان باید از تخت خواب یا تشک مخصوص استفاده کنید.

زمان بهبودی: زخم فشاری یا زخم بستر مرحله 3 حداقل یک ماه و حداکثر چهار ماه برای بهبودی زمان نیاز خواهد داشت.

مرحله 4 زخم فشاری (زخم بستر)

درمرحله 4، زخم بستر به یک مشکل جدی تبدیل می‌شود. در این مرحله حتی ممکن است زخم بستر منجر به تخریب عضلات و ربات‌ها شود.

علائم: زخم شدید و عمیق است. پوست سیاه شده و علائم عفونت مانند لبه‌های قرمز، چرک، بوی بد، داغ شدن و ترشح مایعات بروز می‌کند. در این مرحله زخم بستر به حدی عمیق شده که می‌توانید تاندون‌ها، ماهیچه‌ها و استخوان‌ها را مشاهده کنید.

چه کاری انجام دهید: سریعاً به پزشک مراجعه کنید. در مرحله چهارم زخم فشاری یا زخم بستر، زخم‌ها به توجه فوری نیاز دارند و حتی ممکن است نیاز به عمل جراحی داشته باشید.

زمان بهبودی: زخم فشاری مرحله 4، بر اساس محل زخم، بین 3 ماه یا بیشتر و حتی سال‌ها برای بهبودی زمان لازم دارد.

سایر مراحل

علاوه بر 4 مرحله اصلی برای زخم بستر، 2 مرحله دیگر نیز وجود دارد.

  • غیر قابل تشخیص: در این مرحله پزشک نمی‌تواند انتهای زخم را ببیند، بنابراین نمی‌تواند عمق زخم را تشخیص دهد. در این صورت پزشک معالج با تمیز کردن زخم و بررسی عمق آن می‌تواند مرحله زخم فشاری را تشخیص دهد.
  • مشکوک به صدمه به بافت عمیق (STDI): گاهی اوقات ممکن است سطح پوست ظاهری مانند زخم بستر مرحله 1 یا 2 داشته باشد؛ اما در زیر پوست وضعیت مانند مرحله 3 یا 4 است.

 

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *